Zeytin Dalı Vektörel

Binlerce yıldır anavatanı bu topraklarda kültürel bir miras olan zeytin ağaçlarının bize sunmuş olduğu meyvelerinden elde edilen yağdır. Akdeniz ve Ege denizinin verimli topraklarında insanların sağlığına büyük faydaları keşfedilmesiyle günümüze kadar süren, kendini doğada  yenileyebilen kutsal  ağacın bizlere armağanıdır. Ege Bölgesinde  geçmişten günümüze  kadar uzanan zeytin ağacının serüvenini anlatmak için; geçmiş tecrübelerle birlikte yenilikçi üretim modellerini destekleyerek, doğal ve sağlıklı ürünlerimizi sizler için hazırlıyoruz.

T r i l y e

Ege ile yakından ilişkili zeytin çeşitlerinden biri olan Trilye çeşidinin, elle toplanıp eken hasat edilen zeytin meyveleri, soğuk sıkım yapılarak zeytinyağı elde edilmiştir. Daha dağlık bölgelerden toplanan toprak özelliklerinin farklı olması kendine has tatları taşımaktadır. Soğuk sıkım yapılan zeytinler yüksek oranda bulunan bio fenoller, antioksidan, E vitamini üst düzeyde bulunması sağlanmıştır.

Karakteristik özellikleri taze yeşil otlar, çimen, enginar, domates yaprağı, rokayı anımsatacaktır 

A y v a l ı k

Sahil şeridinde bulunan Ayvalık bölgesinden elde edilen zeytinler, elle toplanıp erken hasat edilerek soğuk sıkım yapılarak elde edilmiştir. Soğuk sıkım işlemi sayesinde daha keskin ve yoğun aromaları hissedeceksiniz. Zeytin meyvesinden bu sayede daha doğal sağlık için gerekli olan yüksek oranda bulunan bio  fenoller, antioksidan, E vitamini  üst düzeyde bulunması sağlanmıştır.

Tattığınız zeytinyağı nefes aldığınızda boğaz ve geniz bölgesinde yakıcılık hissettirecektir. Yakıcılık çimen kokuları, hafif acılık sizi mutlu hissettirecektir. Karakteristik özellikleri domates, domates yaprağı, çimen ve taze otları anımsatacaktır.

D o m a t

Kuzey ege bölgesindeki köylerden elle toplanıp erken hasat edilen zeytin meyveleri soğuk sıkım yapılarak elde edilmiştir. Çok yoğun tadı olan yüksek oranda bulunan bio  fenoller, antioksidan, E vitamini  üst düzeyde bulunması sağlanmıştır.

 Domat natürel sızma zeytinyağı yeşil salatalarla, balık ve diğer deniz mahsulleriyle, çiğ sebzelerle ve hafif peynirlerle rahatlıkla eşleştirilebilir. Ayrıca evde yaptığınız unlu mamullerin içerisinde ve kahvaltılarda size rahatlıkla eşlik edecektir.Sabah kahvaltılarında çiğ olarak tüketilmesi, salatalara  kullanımı tavsiye edilir. 

Zeytin Hasat

Erken Hasat Soğuk Sıkım Naturel Zeytinyağı;

Zeytinyağı mekanik ve fiziksel yollarla elde edilmektedir. Toplama işleminin ardından zeytinler kırıcı ve eleklerden geçer. Bu işlem sonrası yoğurucu bölüme geçiş yapmaktadır. Bu kısımda zeytin hamur haline getirilir. Soğuk sıkım ifadesi hamurun sıcaklığının 27 ˚C ve düşük olmasıyla elde edilen zeytinyağları için kullanılır.

 

Soğuk sıkım neden yapılır?

27 ˚C ve üzerinde gerçekleştirilen işlemler zeytinyağının besin değerini azaltmaktadır. Zeytinyağının tat ve karakter kazanması, antioksidan ve zengin polifenoller içermesi için soğuk sıkım işlemi gereklidir.

Plantgarde Solar Panel
Üretim

N a s ı l e l d e e d i l i r ?

Zeytin ağacı bir önceki yılın hasadından sonra gerekli bakımlar ve ihtiyacı olan bitki besin elementleri ve organik gübrelerle doğaya zarar vermeyecek uygulamalar yapılarak başlayan yeni yılın hazırlıkları tamamlanır. Mayıs aylarında çiçek açmaya başlar. Haziran – Ağustos ayları arasında bu çiçekler yeşil meyveye dönüşür ve meyve irileşmeye devam eder. Ağustos ve Ekim aylarında ise çekirdeğin sertleşmesi ve danelerin irileştiği aylardır. Ekim – Eylül aylarında henüz tam olgunlaşmadan insan gücü ile elle erken hasat edilerek sıkım için hazırlanır. Elle toplama yöntemi ağaça zarar vermezken ,düşük asit ve yüksek polifenoller Naturel Sızma Zeytinyağı  elde etmek için  (Extra Virgin Olive Oil )( EVOO) önemli bir etkendir

Plantgarde Naturel Sızma Zeytinyağı

Polifenoller

Polifenoller antioksidan özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Antioksidan vücuttaki hücreleri koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Zeytinyağında bulunan Oleuropein ve Oleocanthal adlı bileşenler yalnızca zeytinyağında bulunur. Bu bileşenler antioksidan ve antienflamatuar özelliğe sahiptir. Ayrıca zeytinyağında 36 polifenol türü bulunmaktadır. Her bir polifenol türünün sağlığa farklı yararları vardır. Zeytinyağında bulunan polifenollerin sağlığa yararları şu şekildedir;

  • Kan basıncının düşürülmesine destek olur.
  • Kolesterolü dengede tutar.
  • Kalp rahatsızlıklarını engeller
  • Kronik iltihabı azaltır
  • Hafıza kaybı ve bilişsel düşüşü önler
  • Yaşlandırmayı geciktirir

Kaliteli ,taze ve yüksek polifenole sahip zeytinyağı dil üzerinde ve etrafında acılık, gırtlak üzerinde yanma hissettirmektedir. Doğru zeytinyağını seçmek için tüketicinin öncelikle zeytinyağının kaynağına ve markasına odaklanması gerekir. Etiketler aldatıcı olabilir, bu nedenle önceden yapılan araştırmalar doğru üreticiyi seçmenize yardımcı olacaktır. İkinci olarak, şişenin üzerindeki hasat tarihini not edin; bu çok önemli bir adım çünkü zeytinyağının raf ömrü uzun değil. Zeytinyağı hasat tarihinden itibaren sadece iki yıl dayanır, bu nedenle en yakın hasat tarihini seçmek daha iyidir. Üçüncü olarak, markayı doğrulayan bir yağ onay makamının etiketini/damgasını veya işaretini arayın. Bu onay damgasını çoğu durumda şişenin arkasında bulabilirsiniz.

2010 yılında dünyaca ünlü Akdeniz diyeti, UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne kaydedilmiştir. Ana bileşeni zeytinyağı olan Akdeniz beslenme düzeninin, çeşitli hastalıkların önlenmesine ve tedavisine yardımcı olduğu gösterilmiştir ve Akdeniz halkının uzun ömürlülüğünün sırrıdır

Plantgarde Logo Dark Green
Zeytin Dalı Vektörel
Zeytin Dalı Vektörel
tadım

Z e y t i n y a ğ ı T a d ı m ı

Zeytinyağları kimyasal ve duyusal analizlere göre sınıflandırılır. Sızma zeytinyağında bulunması gereken FFA (Serbest Yağ Asitliği) seviyesi ve diğer kimyasal değerlerin yanı sıra duyusal analizlerin de yapılması gerekir.

Uluslararası Zeytin Konseyi’ne göre; ekstra bakirenin kusurları olmamalıdır ve belirli meyvemsilik, acılık ve keskinlik seviyelerini karşılamalıdır. Yetişkinler genellikle erken hasat edilmiş sızma zeytinyağının acı bitişinin yanı sıra meyvemsi tadı tercih eder ve tadını çıkarır. 

Zeytinyağında iyi bir tercih yapmak için mutlaka tadım yapılmalıdır.  Tadıma başlamadan önce zeytinyağını koklamanız gerekmektedir.  Bir fincana bir miktar zeytinyağını koyunuz.

Daha sonra fincanı tek elinizle kapatın ve diğer elinizi bardağın altına koyarak hafifçe çalkalayın. Bu işlem zeytinyağının ısınmasını sağlayacak. Fincanın üstünü açın ve tek elinizle hava temasını azaltmaya çalışın. Fincana yaklaşarak koklamaya çalışın. Burnunuza gelen kokuları birkaç kez koklayarak tanımlamaya çalışın.

Plantgarde Naturel Sızma Zeytinyağı
Zeytin

Koklamadan sonra fincandan bir yudum alın ve ağzınızın her tarafına yayılmasını sağlayın. Ağzınızda zeytinyağını dolaştırın. Son olarak yağı yutun. Bu sırada diliniz üst dişlerinizin arkasında olsun ve dudak kenarlarınızdan içeriye hava girsin. Oksijenle birlikte zeytinyağının yakıcılık etkisi artacaktır. Kaliteli, doğal sızma zeytinyağı sizlere bu yanma etkisini hissettirecektir. Tattığınız zeytinyağı nefes aldığınızda boğaz ve geniz bölgesinde yakıcılık hissettirecektir. Yakıcılık çimen kokuları, hafif acılık sizi mutlu hissettirecektir.

İ s t e n i l e n ö z e l l i k l e r

Meyvemsilik

Acılık

Yakıcılık

 

İ s t e n m e y e n ö z e l l i k l e r

Çamurlu tortu

Posa

Küflü

Sirkemsi

Şarabımsı

Ekşi

Gerçek Extra Virgin Zeytinyağı, hafifçe ısıtıldığında (tavada değil, tabağınızdaki sıcak bifteğe dokunduğunda düşünün) muhteşem bir çiçek buketine ve her yemeği canlandırabilecek parlak bir asitliğe sahiptir.


Yine gerçek olan Naturel Sızma Zeytinyağı, oda sıcaklığında kullanıldığında ağızda harika bir his bırakır. Asitliği çok düşük olduğundan ağzı ve dili kaplamaz ve diğer tatların da parlamasını sağlar.

zeytinyağı

Ayvalık

Sahil şeridinde bulunan Ayvalık bölgesinden elde edilen zeytinler, elle toplanıp erken hasat edilerek soğuk sıkım yapılarak elde edilmiştir. Soğuk sıkım işlemi sayesinde daha keskin ve yoğun aromaları hissedeceksiniz. Zeytin meyvesinden bu sayede daha doğal sağlık için gerekli olan yüksek oranda bulunan bio  fenoller, antioksidan, E vitamini  üst düzeyde bulunması sağlanmıştır.

zeytinyağı

Trilye

Ege bölgesinin daha iç kesimlerinde bulunan köylerden elle toplanıp eken hasat edilen zeytin meyvesi, soğuk sıkım yapılarak elde edilmiştir. Daha dağlık bölgelerden toplanan toprak özelliklerinin farklı olması kendine has tatları taşımaktadır. Soğuk sıkım yapılan zeytinler yüksek oranda bulunan bio fenoller, antioksidan, E vitamini üst düzeyde bulunması sağlanmıştır.

zeytinyağı

Domat

Kuzey ege bölgesindeki köylerden elle toplanıp erken hasat edilen zeytin meyveleri soğuk sıkım yapılarak elde edilmiştir. çok yoğun tadı olan yüksek oranda bulunan bio  fenoller, antioksidan, E vitamini  üst düzeyde bulunması sağlanmıştır.

Previous
Next