Zeytinyağı Çeşitleri

Z e y t i n y a ğ ı Ç e ş i t l e r i

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zeytinyağı

Zeytinyağı, uzun süren bir yetişme aşamasından sonra zeytin meyvesinden elde edilen üründür. Yüzyıllardır çeşitli amaçlarla kullanılan zeytinyağı bugüne kadar en çok mutfak, tıp ve güzellik alanlarında kullanılmıştır ve kullanılmaya devam edilmektedir.

Türkiye’de zeytin ağaçları son yıllarda fidanların dikilmesi ve ayrı özen gösterilmesiyle daha da artmıştır. Kuzey Ege bölgesinin zeytinleri kalitesiyle gerek yurt içi gerek yurt dışında meşhur olmuştur.

 Bölgedeki esen rüzgârın dahi zeytinin kalitesine etkisi söz konusudur. Böylelikle Akdeniz ve Ege kültürünün vazgeçilmezi haline gelmiştir. Zeytinyağının farklı çeşitleri bulunmaktadır. Hepsinin ayrı özellikleri ve faydaları vardır.

Plantgarde Naturel Sızma Zeytinyağı

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Yazımızda zeytinyağının başlıca Trilye, Ayvalık ve Domat olmak üzere üç çeşidine değineceğiz.

Trilye Zeytinyağı Çeşidi

Trilye, Ege bölgesinde bulunan ağaçlardan toplanan zeytinlerden üretilmektedir. Bu zeytinyağının en önemli özelliği diğer zeytin ağaçlarına göre daha dağlık alanlardaki zeytin ağaçlarında yetişmesidir.

Özelliği ile kendine has bir tadı ve kokusu bulunmaktadır. Natürelliğinin bozulmaması adına hiçbir şekilde kimyasal işlem yapılmamaktadır. Toplandığı ilk günden seçilerek sıkıma götürülür, besin değerinin korunması sağlanır.

%100 doğal olan bu yağın ışık görmeyecek şekilde korunması gerçekleştirilir. Soğuk sıkım olarak üretilen zeytinlerde antioksidan ve E vitamini yüksek oranda bulunmaktadır.

Tirilye Naturel Sızma Zeytinyağı

Ayvalık Zeytinyağı Çeşidi

Zeytinyağının Ayvalık çeşidi, adından anlaşılacağı gibi Ayvalık bölgesinden toplanarak elde edilen zeytinlerle üretilmektedir. Soğuk sıkım olarak üretilmesiyle keskin ve yoğun bir tat hissetmenizi sağlar.

İnsan sağlığı için gerekli olan bio fenoller, bu zeytinyağı çeşidinde oldukça yüksek oranda bulunmaktadır. Zeytinyağının tadına baktığınızda genzinizde bir yanma hissi oluşuyorsa bu Ayvalık zeytinlerinden yapılmış zeytinyağı olduğunu gösterir. Vitamin değeri, nefaseti ve meyve aroması oldukça yüksektir. Natürel zeytin kategorisinde yer almaktadır.

Ayvalık Naturel Sızma Zeytinyağı

Domat Zeytinyağı Çeşidi

Soğuk sıkım yapılarak elde edilen başka bir zeytinyağı çeşidi ise Domat’tır. Ege bölgesinin kuzeyinde bulunan köylerden ellerle toplanarak hasat yapılan yeşil zeytinlerle üretimi yapılmaktadır.

Acı ve yakıcı bir tadı vardır. Sebebi ise içerisinde bulunan yüksek bio fenoller, E vitamini ve antioksidandan kaynaklanır. Şekil olarak iri ve etli bir yapısı vardır. Bu zeytinlerle üretilen zeytinyağının sabah kahvaltılarda veya salatalarda çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Domat Naturel Sızma Zeytinyağı
Plantgarde
Plantgarde

@plantgarde •  Plantgarde yazıları

Siz değerli ziyaretçilerimize hem en yüksek kalite zeytinyağı üretimi yapmayı hem de sizleri zeytinyağı ve zeytinyağının faydaları hakkında bilgilendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bizleri takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir