Zeytinyağı Nedir?

Z e y t i n y a ğ ı N e d i r ?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağı, zeytin ağaçlarından toplanan zeytin meyvesinin çeşitli aşamalardan geçerek bitkisel yağa evrilmiş halidir. Zeytinyağı yüzyıllardır birçok faydası ve özelliğiyle kullanılmaktadır. Hem sağlık alanında hem cilt güzelliğinde hem de mutfaklarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Natürel Sızma Zeytinyağı

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının faydaları şu şekildedir:

1) Zeytinyağının en bilinen özelliklerinden biri karaciğer dostu olmasıdır. Karaciğer vücudu temizlerken zeytinyağı da karaciğeri temizlemektedir. Bu sayede karaciğerin görevini daha iyi yapmasını sağlar. Karaciğer vücudumuzdaki toksinleri temizlemekle görevlidir.

2) Zeytinyağı kemikleri de güçlendirmektedir. Zeytinin içerisinde bulunan yüksek kalsiyum değeri sayesinde kemikler sağlamlaşır. Bitkisel yağ kemiklerin daha güçlü olmasını ve korunmasını destekler. Zengin mineral içeren zeytinyağının her gün belli ölçüde alınması yaşlılık için de önem arz etmektedir.

3) Zeytinyağının içerisindeki yüksek antioksidan, sindirimi düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Mucizevi faydaları olan zeytinyağının, bağırsakların düzenli çalışması amacıyla günde bir yemek kaşığı kadar tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle kabızlık sorunu yaşayanların sıklıkla başvurduğu doğal bir tedavi yöntemidir.

4) Zeytinyağı kilo vermede vazgeçilmez rol oynamaktadır. Tükettiğiniz salatalarına zeytinyağı katarak kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Zeytinyağının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi kilo vermenize de katkı sağlayacaktır.

5) Aynı zamanda diyabet hastaları için de oldukça etkilidir. İnsülin görevi görmekte ve kan şekeri seviyesini düşürmektedir. Kan basıncını da etkileyerek tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır. Kolesterol dengenizi de normal seviyeye getirmektedir.

6) Çeşitli cilt bakım ürünlerinde de kullanılan zeytinyağı yaşlanmayı geciktirerek parlak ve genç bir cilt görünümü kazandırmaktadır. Cildi makyaj malzemelerinin ardından kalan kimyasallardan korumaktadır. Meme çatlaklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

7) Zeytinyağı saç bakımında sıklıkla kullanılmaktadır. Saçların parlak ve canlı gözükmesini sağlarken, saçların dökülmesini de azaltmaktadır.

8) Zeytinyağı vücudunuza enerji katarak günün yorgunluğunu atmanıza ve stresinizi azaltmanıza yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağının Bebeklerde Kullanımı

Zeytinyağının yetişkinlere olduğu kadar bebeklere de birçok faydası vardır. Anne sütü gibi önemi olan zeytinyağının içerisinde bebeğin gelişimini destekleyecek vitaminler bulunmaktadır. Bebeklerin kabızlık problemi için zeytinyağı en doğru tercihlerdendir.

Bebeğin damar sağlığını korumak için de zeytinyağı tavsiye edilmektedir. Zengin antioksidan içermesinden bebek sağlığı için oldukça mühimdir. Bebeğinize masaj yaparken ve bebeğinizin cildini nemlendirirken de zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Plantgarde
Plantgarde

@plantgarde •  Plantgarde yazıları

Siz değerli ziyaretçilerimize hem en yüksek kalite zeytinyağı üretimi yapmayı hem de sizleri zeytinyağı ve zeytinyağının faydaları hakkında bilgilendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bizleri takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir