Soğuk Sıkım Zeytinyağı

S o ğ u k S ı k ı m Z e y t i n y a ğ ı

Facebook
Twitter
LinkedIn

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Soğuk sıkım zeytinyağı yapılırken zeytin ve çekirdeği kırılıp ezilmektedir. Ezilen zeytinler ve çekirdekleri hamur haline getirilir ve zeytin püresi olarak ısıtılarak yoğurulmaktadır. Tam olarak bu aşamadaki zeytin sıkımında suyun sıcaklığı 27 °C ve altındaysa soğuk, üzerindeyse sıcak sıkım zeytinyağı elde edilmektedir.

Soğuk sıkımda miktar olarak daha fazla zeytin kullanılmaktadır. Çünkü su soğuk olduğundan yağ miktarı az çıkmaktadır. Böylece besin değeri yüksek ve kaliteli doğal zeytinyağları üretilmiş olur. Sağlıklı olan seçim ise soğuk sıkım zeytinyağını tercih etmektir.

Natürel Sızma Zeytinyağı

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?

Soğuk sıkım zeytinyağı, lezzet ve aroma açısından en iyi kaliteyi sunmaktadır. İçerisindeki mucizevi özellikler insan sağlığına iyi gelmekte ve fayda sağlaması için çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Diğer yağlara kıyasla soğuk sıkım zeytinyağı daha faydalıdır.

Soğuk sıkım zeytinyağı özel yapılışı sayesinde, barındırdığı tüm nitelikleri korumaktadır. Bu yağlar 27°C ve altındaki sıcaklıklarda yapılmaktadır. Bu sayede besin değerlerini kaybetmez ve zengin antioksidan, polifenoller içerirler.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Sıcak Sıkım Zeytinyağı Arasındaki Farklar

1) Soğuk sıkım ile sıcak sıkım arasındaki başlıca fark sıcaklık farkıdır. Soğuk sıkım zeytinyağı yapılırken suyun sıcaklığı maksimum 27°C olmaktadır. 27°C ve üzerindeki sıcaklıkla yapılan zeytinyağlarının besin değerleri düşüktür. Bu nedenle zeytinyağından en faydalı olan soğuk sıkım olarak bilinmektedir.

2) Sıcak sıkım zeytinyağında 27°C ve üzerindeki sıcaklıklar kullanıldığından miktar aynı kalsa da soğuk sıkıma göre daha fazla yağ elde edilmektedir. Durum böyle olduğunda sıcak sıkımlarda besin değeri ve kalite oranı düşük, sağlık açısından verimsiz, aromasını, kokusunu ve lezzetini kaybetmiş yağlar elde edilmektedir.

3) Soğuk sıkım zeytinyağları yapılış aşamasında geçirdiği süreç nedeniyle sıcak sıkım zeytinyağlarından daha sağlıklı ve daha faydalıdır.

4) Yağda bulunması gereken antioksidanlar insan sağlığı için oldukça mühimdir. Sıcak sıkım zeytinyağlarının hazırlanış yöntemi yağdaki antioksidan miktarını azaltmaktadır. Fakat soğuk sıkımlarda bu durum tam tersi şeklindedir. Antioksidan soğuk sıkım olan zeytinyağlarında çok daha fazladır.

5) Zeytinyağlarını lezzet olarak karşılaştırdığımızda yine en lezzetlisi soğuk sıkım olanıdır. Çünkü sıcak sıkım zeytinyağı kokusu, lezzetini ve aromasını kaybetmiştir. Soğuk sıkımda lezzet, aroma, koku ve kalite üst düzeydedir.

6) Soğuk sıkım olanlarda doğal bir meyvemsi koku olmakta ve iştah açmaktadır. Toplanan zeytinler besin değerini ve verimini kaybetmemesi için çok bekletilmeden toplanması gerekir.

Siz de en kaliteli soğuk sıkım zeytinyağları için bize ulaşabilir, kalitenin lezzetine şahitlik edebilirsiniz.

Plantgarde
Plantgarde

@plantgarde •  Plantgarde yazıları

Siz değerli ziyaretçilerimize hem en yüksek kalite zeytinyağı üretimi yapmayı hem de sizleri zeytinyağı ve zeytinyağının faydaları hakkında bilgilendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bizleri takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir